
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Power Dissipation | 1.92 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 637 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.3 A |
| Rds On Max | 125 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 2.6 ns |
| Turn-Off Delay Time | 26.2 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 11.3 ns |
| Rise Time | 3.4 ns |
| Gate Charge | 17.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 130 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 2683
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29395
Ext.Price$0.29395
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29395 | $0.29395 |
| 10 | $0.20842 | $2.08420 |
| 50 | $0.16093 | $8.04650 |
| 100 | $0.12426 | $12.42600 |
| 500 | $0.09855 | $49.27500 |
| 1000 | $0.08488 | $84.88000 |
